Zaawansowane technologie magazynowe

Logistyka a magazyn – automatyka magazynowa

Wbrew pozorom dostarczanie towarów i surowców na czas jest ściśle związane z pracą magazynu. Znaczącą, z punktu widzenia managera, część czasu pochłania załadunek i rozładunek towarów w miejscu składowania, co może przełożyć się na opóźnienia w logistyce. Warto zwrócić uwagę na wydajność zarówno pracowników, jak i sensowność użytych maszyn, gdyż może okazać się, iż nie są wystarczające (pod względem ilości lub technologii), aby obsłużyć wymaganą wymianę dóbr. Wielu kierowników magazynów decyduje się na dodatkowe szkolenia z zakresu prawidłowej oraz szybszej obsługi kurierów, a także na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań takich jak automatyka magazynowa, bądź wózki widłowe nowszej generacji.

Wartość czasu w produkcji

Podczas gdy kierownik magazynu stara się ulepszyć czasy obsługi kurierów, manager działu produkcji zastanawia się, jak wyprodukować największą ilość towarów w najkrótszym czasie (do tego ponosząc najmniejsze koszty). Istnieje wiele rozliczeń kosztów towarów, w zależności od potrzeb analizy, jednak znaczną część ich wartości ma koszt pracowników na jednostkę towaru. Przy założeniu zarobków rozliczanych na podstawie godzinowej można łatwo zauważyć, że wartości te będą rosły. Znaczenie mają przede wszystkim opóźnienia w dostawie surowców i półproduktów, gdyż przez nie mogą powstać przestoje i wąskie gardła na liniach produkcyjnych, a także brak miejsca na hali produkcyjnej, gdyż gotowe towary powinny zostać odebrane na czas.

Technologia XXI. wieku

Wraz z rozwojem technologii produkcyjnych prężnie rozwijają się magazyny. Zwiększony nacisk na wymagania szybkich czasów obsługi i pojedynczych czynności magazynierów sprawia, iż istotną rolę zaczyna odgrywać automatyka magazynowa. Jest to najnowsze rozwiązanie, które pozwala na wykonywanie wielu czynności w czasach niedostępnych dla zwykłego pracownika (a nawet całego zespołu). Zautomatyzowany magazyn zostaje wyposażony w prowadnice, podajniki taśmowe, specjalne regały magazynowe oraz inny ekwipunek, którego koszty potrafią szybko zwrócić się właścicielowi. Oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednio wykorzystywane – i uzasadnione.

Patrz w przyszłość – pozostań konkurencyjnym

Warto zwrócić uwagę na rozwój lokalnej, jak i międzynarodowej (bo ta wytycza trendy) konkurencji. Najnowsze technologie potrafią okazać się chwilową modą, która w praktyce się nie sprawdza, ale także mogą wyznaczyć nowy tor działań (przykładem jest sukcesywna automatyka magazynowa). W celu pozostania konkurencyjnym na rynku należy planować przyszłość z uwzględnieniem rozwoju technologii oraz sposobów zapewnienia towarów i usług dla klienta, a także inwestować część przychodów w firmowy dział badań. Takie rozwiązanie zapewni zrównoważony kierunek wzrostu przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 4 =