Wartość magazynu dla przedsiębiorcy XXI. wieku
Nowe stulecie przyniosło wiele nowych wyzwań – jednym z nich są wysokie wymogi odnośnie czasów dostaw gotowych towarów do klienta oraz surowców do fabryki. Efektem tego zjawiska jest rosnąca wartość magazynu w oczach managerów, gdyż wpływa bezpośrednio na wydajność działu logistyki. Obecne ciężko jest sobie wyobrazić pracę kurierów (wewnętrznych i zewnętrznych), który muszą pół godziny wraz z pracownikami składu szukać konkretnego towaru do odbioru, który składują regały półkowe – w szczególności, gdy takich przedmiotów jest kilka, a odległość od punktu dostawy to 4 kilometry.
Automatyczny czy nie?
Pierwszy dylemat na drodze wyboru odpowiedniego wariantu magazynowego jest decyzja pomiędzy magazynem automatycznym, a zwykłym. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę koszty. Wariant automatyczny, chociaż o wiele bardziej wydajny i często umożliwiający lepsze wykorzystanie przestrzenne obiektu może okazać się nieopłacalny. Najważniejsze jest odpowiednie zoptymalizowanie magazynu, dzięki czemu przy najniższych wydatkach uzyskamy wymaganą wydajność lub pojemność. Po drugie należy wziąć pod uwagę, czy aby na pewno potrzebujemy automatycznego magazynu – podstawowe dwa pytania jakie powinniśmy sobie zadać to:
• czy magazyn będzie obsługiwany przez małą liczbę pracowników?
• czy wymagane są bardzo niskie czasy obsługi kurierów?
W przypadku przebudowy magazynu musimy być świadomi, iż część wyposażenia (np. regały półkowe) mogą nie być kompatybilne z automatyzacją.
Wyposażenie – lepiej nie oszczędzać
Drugim równie ważnym dylematem jest wybór wyposażenia – nie tylko pod względem rodzajów (regały półkowe czy paletowe; wózki widłowe czy obsługa ręczna itd.), ale także pod względem jakości wykonania. Pamiętajmy, iż wyposażenie magazynu kupuje się raz – i na lata. Nie warto oszczędzać na regałach, wózkach widłowych lub innym esencjalnym ekwipunku. Powodów jest kilka:
• lepiej raz zaplanować magazyn, niż co kilka lat wymieniać połowę wyposażenia i go przebudowywać;
• bardziej ekonomiczne jest kupno trwałego wyposażenia – może okazać się, że będzie służyć do końca prowadzenia działalności lub planowanej rozbudowy magazynu;
• mamy większą szansę na spełnienie norm i otrzymanie certyfikatów.
Dostrzegaj okazje za horyzontem
Podczas planowania warto zwrócić uwagę na strategię firmy oraz możliwą przyszłość. W przypadku, gdy celem długoterminowym przedsiębiorstwa jest zwiększenie produkcji w ciągu 3 lat o 250% warto rozważyć rezygnację ze standardowej opcji i nie kupować wyposażenia, takiego jak regały półkowe lub zwyczajne palety. Może okazać się, iż zorganizowanie automatycznego magazynu, chociaż z początku oferującego nadmierną, niewykorzystaną wydajność – zwróci się względem kosztu ewentualnej wymaganej rozbudowy w przyszłości.