Przenośniki – charakterystyka i zastosowania

Gdzie stosuje się przenośniki

Przede wszystkim stosowane są one w magazynach i halach produkcyjnych. Oczywiście można je spotkać również w innych miejscach, np. na lotniskach. Bardzo często wyposaża się w nie centra dystrybucyjne, gdzie szybkość przyjęcia i wydania towaru jest sprawą bardzo ważną. Centra te bardzo popularne są wśród firm kurierskich, a także dużych firm dystrybucyjnych. Przenośniki pozwalają na to, aby w punkcie przyjęcia towar został umieszczony na nich i od razu przetransportowany do odpowiedniego punku, gdzie zostaje przeniesiony przez pracownika, albo przez maszynę (zależy to od stopnia zautomatyzowania ośrodka). To samo dzieje się w drugą stronę. Z miejsca składowania towary umieszczane są na przenośniku i w ten sposób wędrują aż do punktu odbioru towarów.

Charakterystyka

Przenośniki służą do transportowania towarów o różnych rozmiarach, konsystencji i wielkościach. Jest to możliwe, ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów przenośników, z których każdy ma nieco inne przeznaczenie. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu przenośniki można łączyć ze sobą, dzięki czemu mogą powstawać naprawdę długie kanały przepływowe, które będą znajdowały się na różnych wysokościach. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie przenośników u jednego producenta wraz z możliwością ich montażu. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystko w naszym magazynie, centrum dystrybucyjnym, hali produkcyjnej działa odpowiednio. To bardzo ważne, ponieważ dobrze zmontowane przenośniki zapewniają maksymalne bezpieczeństwo towarów i możemy mieć pewność, że nie zostaną one uszkodzone w trakcie transportu.

Opłacalność

To bardzo istotna kwestia. W końcu nikt nie zdecyduje się na zakup czegoś, co w efekcie końcowym okaże się nieopłacalne. To samo tyczy się przenośników. Jeśli osoba prowadzi mały magazyn, który nie wymaga większej automatyzacji to przenośniki będą raczej zbędną inwestycją. Oszczędność czasu będzie niska, a koszty inwestycji wysokie. Zdecydowanie bardzo opłacalnym będzie zakup przenośników, do opisanych wyżej centrów dystrybucyjnych i większych hal produkcyjnych. Przyspieszy to transport półproduktów na stanowiska i zwiększy ich bezpieczeństwo transportu, a także sprawi, że przepływ będzie optymalny, ciągły, a nie jedna dostawa w dużej ilości do danego stanowiska w jakimś odstępie czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen − 1 =