Uporządkowany magazyn
Każdy przedsiębiorca chciałby osiągać 120% wydajności ze swoich działów firmy. W celu osiągnięcia najwyższych not (a tym samym zysków) nie wystarczą chęci, ale potrzeba dokładnych i przemyślanych działań. W przypadku sektora magazynowego oraz działów, w których magazynowanie i transportowanie odrywa znaczącą rolę warto sprawić, aby powierzchnia magazynowa była, jak najlepiej wykorzystania. Nie chodzi oczywiście o maksymalne upychanie towarów, tak, aby jak najwięcej zmieścić, ale o możliwie optymalne ułożenie obiektów tj. regały półkowe, parking wózków widłowych, czy szafki prywatne dla pracowników.
Odpowiednie regały w odpowiednich miejscach
Po pierwsze należy przeanalizować dokładne potrzeby przedsiębiorstwa. Nie ma sensu kupować najdroższego osprzętu, jeśli magazyn nie pełni znaczącej roli. W przypadku jednak, gdy czas pełni krytyczną rolę należy nie tylko dobrać odpowiednie regały magazynowe, jak np. regały półkowe, które są jednymi z najchętniej wybieranych. Należy to zrobić tak, aby mieściły odpowiednie towary nie pozostawiając niepotrzebnego wolnego miejsca, ale przede wszystkim w poprawny sposób ulokować je. Nie ma nic gorszego, niż przymus chodzenia od punktu przyjęć do punktu magazynowania przez pół budynku, tylko dlatego, bo regały przeznaczone do najczęściej odbieranego towaru nie są ustawione najbliżej.
Zwróć uwagę którędy chodzą pracownicy
Bardzo ważnym aspektem, który należy poddać analizie jest rozmieszczenie ścieżek transportowych. Regały półkowe przez swoje gabaryty ograniczają możliwości przemieszczania się pracowników, przez co należy zwrócić uwagę na właściwe ułożenie ich względem siebie. Warto także zwrócić uwagę lub przeprowadzić badanie polegające na zapisywaniu najczęściej wykorzystywanych obecnie ścieżek, gdyż może to pomóc w odkryciu trendów w wyborze ścieżek przez pracowników.
Szkolenia, audyty, zmiany…
Szczególnie ostatnie dwa przypadki są nielubiane przez pracowników. Audyt, który może wykazać nieścisłości często odbija się na wizerunku osób zatrudnionych, a czasem nawet na pensji. Z drugiej strony może pomóc z znalezieniu przyczyn przestojów lub niskiej wydajności. Zmiany są czymś, czego większość ludzi nie pożąda, gdyż choć teoretycznie prowadzą do poprawy ogólnej sytuacji wymagają często szkoleń oraz zmiany przyzwyczajeń. Ponadto nauka nowych umiejętności to dla wieloletnich pracowników niekiedy ujma na wartości, gdyż ich sprawdzone metody zawsze były uznawane za najlepsze w zakładzie, zaś w tej chwili mogą stanąć na równi z nowo zatrudnionym pracownikiem bez doświadczenia. Mimo to szkolenia i audyty należy postrzegać pozytywnie, gdyż prowadzą do możliwości samorozwoju oraz zwiększenia ogólnej wydajności pracy. Audyty mogą skutkować również całkowitym przemeblowaniem magazynu. Poszczególne regały półkowe mogą zostać przeniesione w inne miejsca, co bezpośrednio przełoży się na wzrost wydajności.