Logistyka firmy jako narzędzie reklamowe
Zawsze na czas, krótki termin dostarczenia, bezpieczeństwo Twojego towaru – te i podobne hasła reklamowe chce usłyszeć każdy klient. W celu zapewnienia opisanego komfortu powinniśmy przejrzeć nasze przedsiębiorstwo już w korzeniach możliwości zapewnienia takich haseł – w magazynie. Nawet najlepsi kierowcy i najnowsza samochody we flocie nie mają wpływu na czas załadunku i rozładunku. Aby to osiągnąć należy dobrze zaplanować działanie magazynu oraz jego zawartość: pracowników i obiekty typu maszyny, wózki widłowe oraz regały półkowe.
Planuj z metrówką
Póki planując piwnicę we własnym domu można pozwolić sobie na „ten regał postawię tam, tą szafkę powieszę mniej więcej obok”, to już w zastosowaniach profesjonalnych należy wymierzyć miejsce na dane obiekty, rozplanować ścieżki transportowe, a także sporządzić specyfikację miejsc magazynowania tj. regały półkowe, czy szafy magazynowe. Należy to wszystko zrobić od centymetra, tak, aby manager lub inżynier wiedział ile dokładnie towarów zmieści nasz magazyn i jakie będą czasy transportu. Znając magazyn na poziomie wymiarów co do centymetra jesteśmy w stanie zoptymalizować jego wykorzystanie.
Używaj nowych technologii
Nie jest nowością, iż przemysł i gospodarka stale się rozwijają. Przedsiębiorstwa konkurencyjne zrobią wszystko, aby wyjść na prowadzenie, zaś zadaniem managera jest nie pozwolić własnej firmie na zostanie w tyle. Jednym z lepszych rozwiązań podczas prowadzenia magazynów jest użycie nowych technologii. Wiąże się to z niezadowoleniem pracowników, którzy nie lubią zmian i czasami przymusowych szkoleń lub nawet zwolnień ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania kadrowego. Z drugiej strony zalety nowych technologii można wymieniać długo. Głównie szybki czas obsługi (np. dzięki układnicom i prowadnicom), a także większa ekonomia magazynu i zwiększenie pojemności.
Walcz z mudą
Częstym błędem młodych i ambitnych managerów jest za duże idealizowanie projektów. Muda, czyli określenie ponadwymiarowości, czy marnotrawstwa, przestojów podczas procesów w przedsiębiorstwach jest groźnym i nieekonomicznym zjawiskiem, które może zagrozić firmie. Należy pamiętać, że wydajny magazyn, to nie taki, który zatrudnia 200 pracowników, 40 wózków widłowych, 250 obiektów typu regały półkowe i jest w stanie rozładować/załadować 500 TIR-ów na dobę, ale taki, który posiada niskie czasy reakcji i taką kadrę, aby obsłużyć aktualne potrzeby, nie więcej, nie mniej, pozostawiając margines możliwości rozszerzenia wydajności. Innymi słowy magazyn nie powinien być tyle wydajny, co optymalny.