Kto skorzysta na automatyce magazynowej

Co się do niej zalicza

Wliczają się do niej wszystkie maszyny, które mogą być sterowane bez operatora, a jedynie za pomocą systemu informatycznego. Automatyka magazynowa cechuje się tym, że liczba pracowników jest ograniczona do absolutnego minimum. Wszystko wykonywane jest, jak sama nazwa wskazuje, automatycznie. Do automatyki magazynowej zalicza się sprzęty, które działają na magazynie czyli układnice, wózki widłowe, urządzenia do odczytywania kodów, które następnie wysyłane są do systemu katalogującego, system informacyjny, a także regały, na których składowane są towary. Jak widać, jest to bardzo duża inwestycja, dlatego nie dla każdego będzie ona opłacalna.

Dla jakich magazynów

Inwestycja ta będzie dobrym rozwiązaniem dla magazynów dużych i bardzo dużych. Doskonale nadaje się do magazynów wysokiego składowania. A jak wiadomo, każdy powie, że właśnie w ten sposób powinno się budować magazyny. Automatyka magazynowa sprawi, że pobieranie i odkładanie towarów składowanych na paletach na wysokich poziomach regałów paletowych będzie łatwe i szybkie. Korytarze w magazynie nie muszą być także duże. Jeśli jest on w pełni zautomatyzowany to układnice zajmują się całą pracą. Poruszają się one na szynach, które wmontowane są w podłogę, sklepienie lub w to i to. Dzięki temu korytarz musi być tylko tak szeroki, aby układnice z towarami mogły się nimi przemieszczać. Trasy wyznacza system informatyczny, który kieruje pracą układnic.

Największe zalety – automatyka magazynowa

Do największych zalet z pewnością można zaliczyć efektywność i wydajność pracy. Weźmy pod uwagę to, że człowiek po kilku godzinach pracy znacznie zmniejsza swoją efektywność przez zmęczenie i znużenie pracą. Maszyny tego nie odczuwają i dlatego cały czas pracują na najwyższym poziomie. Kolejną zaletą jest to, że mogą pracować nawet na trzy zmiany, wszystko w zależności od zaleceń producenta sprzętu. Z pewnością zaletą jest to, że automatyka magazynowa znacznie ogranicza ilość wypadków i uszkodzeń składowanych produktów w trakcie transportowania ich z i na półki regałowe. Jako minus można uznać wysoki koszt inwestycji. W dużych magazynach jednak w miarę szybko się on zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × four =