Jak usprawnić magazyny i hale produkcyjne

Magazyny

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem prowadzącym do znacznego usprawnienia magazynów jest ich pełna lub częściowa automatyzacja. Stopień zautomatyzowania magazynu powinien w dużej mierze zależeć od wielkości magazynu oraz od tego, jaka jest intensywność przechodzenia przez magazyn towarów. Jeśli produkty składuje się długo i nie jest to duży magazyn to wystarczy zakup wózków widłowych. Jeśli jednak towary często przychodzą i wychodzą to warto dokupić przenośniki. To pozwoli na znaczne przyspieszenie transportu towarów wewnątrz magazynu i usprawni proces przyjmowania, jak również wydawania przesyłek do dalszego transportu. Oprócz tego można zainwestować w automatyczne regały, jednak jest to duża inwestycja i wiele osób nie będzie na nią gotowe.

Hale produkcyjne

Przenośniki będą jednym z najlepszych rozwiązań, które możemy wprowadzić do naszych hal produkcyjnych. Zapewnią one sprawny przepływ półproduktów między poszczególnymi stanowiskami co przełoży się na wzrost szybkości produkcji. Będzie to także o wiele bardziej wygodne rozwiązanie dla pracowników. Wzrośnie także bezpieczeństwo, ponieważ zmniejszy się ryzyko uszkodzenia półproduktu w czasie jego transportu do następnego stanowiska. Świetne jest to, że przenośniki występują w różnych rodzajach i można je ze sobą łączyć, a także to, że mogą działać pod różnym kontem i na różnych wysokościach.

Centrum dystrybucyjne

W tym przypadku jak największa automatyzacja jest wskazana. Aby centrum dystrybucyjne działało sprawnie i było w stanie przetwarzać zamówienia, przyjęcia i wydania towarów musi posiadać system informatyczny. Dzięki niemu towary będą katalogowane o wiele szybciej. Konieczną inwestycją w takim centrum dystrybucyjnym będą przenośniki. Warto także zainwestować w wózki widłowe i układnice, które będą obsługiwane bezzałogowo. Za ich pracę będzie odpowiadał wyżej wspomniany system informatyczny. Jeśli więc pojawi się informacja o konieczności wydania towaru to system zajmie się resztą. Towar zostanie zabrany z półki przez którąś z maszyn, a następnie dostarczony na przenośniki, na których przetransportowany zostanie do punktu odbioru, w którym kurier zabiera towar do dalszego transportu. Oczywiście, zastosowanie tych rozwiązań jest dużą inwestycją, jednak z pewnością jest tego warta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + three =