Dlaczego warto wybrać automatyczny magazyn

Co to właściwie jest

Jak sama nazwa wskazuje, jest to magazyn, w którym prace magazynowe wykonywane są automatycznie przez maszyny bez ingerencji człowieka. Wszystko obsługiwane jest przez system informatyczny, który kieruje pracami poszczególnych maszyn. Najczęściej są to bezzałogowe wózki widłowe, układnice, a także linie transportu towarów. Automatyczny magazyn, przykładowy proces – towary są dostarczane do miejsca przyjmowania towarów, następnie automatycznie maszyny zabierają je i transportują na odpowiednie miejsce magazynowania, bądź na taśmy transportowe i stamtąd przesyłka zostaje dostarczona na odpowiednią półkę magazynową. W drugą stronę działa to podobnie. Jest sygnał, że paczka czeka do odbioru – maszyna ją pobiera i transportuje do miejsca wysyłek towarów.

Największe zalety

Do największych zalet z pewnością można zaliczyć to, że procesy obsługiwane są bez obecności pracowników. Stwarza to nie lada oszczędność, ponieważ nie trzeba zatrudniać aż tylu pracowników. Kolejną, szalenie istotną zaletą jest to, że znacząco wzrasta wydajność i efektywność prac na magazynie. To z pewnością jest jedna z tych rzeczy, które przekonują właścicieli magazynów do inwestycji w automatyczny magazyn. Co więcej, zastosowanie tego rozwiązania powoduje także to, że wzrasta bezpieczeństwo towarów znajdujących się na magazynie, jak i pozostałych pracowników. Wzrost szybkości katalogowania nowych towarów i transportowania ich do punktów odbioru z pewnością jest zaletą dla wielu kurierów. Dla nich liczy się czas i dzięki tak szybkiej obsłudze mogą oni jeszcze szybciej dostarczyć towar do określonego odbiorcy.

Automatyczny magazyn – wady

Do wad można zaliczyć cenę. Należy pamiętać, że decydując się na automatyzację magazynu będziemy zmuszeni wykonać naprawdę olbrzymią inwestycję. Jeśli magazyn wyposażony jest w leciwe maszyny to z pewnością będzie konieczna ich wymiana na nowsze odpowiedniki. Trzeba pamiętać, że zakup systemu informatycznego i jego odpowiednia implementacja przez specjalistów także nie należy do najtańszych zakupów. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że inwestycja jaką jest automatyczny magazyn, prawdopodobnie zwróci się po jakimś czasie dzięki temu, że po jego wdrożeniu nie będziemy potrzebowali aż tylu pracowników, co zmniejszy nakłady pieniężne na pensje pracownicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 5 =