Automatyka magazynowa – charakterystyka
Najpierw trzeba dokładnie zapoznać się z najważniejszymi cechami charakteryzującymi automatykę magazynową. Jak sama nazwa wskazuje, cechuje się ona tym, że zdecydowaną większość zadań wykonywanych w magazynie wykonują maszyny bez ingerencji człowieka. Wszystkim steruje system informatyczny, który trzeba jednak odpowiednio skonfigurować z maszynami magazynowymi. Muszą one więc spełniać określone wymagania, być odpowiednio nowe i mieć możliwość bezosobowej obsługi. Najlepiej również, gdy cała automatyka magazynowa zamawiana jest u jednego producenta wraz z wdrożeniem. Wtedy każdy ma pewność, że wszystko można ze sobą skonfigurować i będzie bezproblemowo i poprawnie działało.
Jak to działa
Specjaliści wdrażają system informatyczny i odpowiednio konfigurują go z dostępnymi maszynami. Następnie konieczne jest zaprogramowanie tras określonych maszyn, w pewnym sensie „nauczenie” ich jak mają poruszać się po magazynie i co mają robić. W ten sposób, gdy jest nowa dostawa towarów, system informatyczny wysyła maszyny do punktu odbioru, gdzie pobierają one przesyłki, a następnie transportują je do określonego miejsca składowania. Automatyka magazynowa rozszerzona jest najczęściej o dodatkowy system katalogowania. Może to działać np. w taki sposób, że kody przesyłek są skanowane i za ich pomocą kataloguje się je w systemie z zaznaczeniem miejsca, w którym są składowane czyli np. który regał i która półka.
Gdzie stosować automatykę magazynową
Po pierwsze, trzeba pamiętać, że jest to naprawdę bardzo duża inwestycja. Automatyka magazynowa, jeśli maszyny są przestarzałe na magazynie, będzie wymagała zakupu nowych. Dodatkowo, każdy chce, żeby dana inwestycja była opłacalna. Jeśli więc ktoś prowadzi mały magazyn to raczej automatyka magazynowa będzie zbędna. Można wykorzystać inne rozwiązania. A to wszystko z prostego względu, zwrot inwestycji może nigdy nie nastąpić i będą to niepotrzebnie wydane pieniądze, które w takim magazynie nie przełożą się na duże wzrosty wydajności i szybkości prac. Automatyka magazynowa najczęściej wprowadzana jest w magazynach dużych, czy sortowniach i centrach dystrybucyjnych, gdzie przepływ towarów jest naprawdę olbrzymi i najważniejsze dla osób prowadzących takie magazyny są szybkość, wydajność i bezpieczeństwo towarów składowanych oraz sprawne ich rozdysponowywanie.