Być szybszym znaczy bardziej konkurencyjnym

Szybko i do celu

Aby być znaczącym graczem na rynku, nasze usługi muszą być dostarczone na czas. Dobrym tego przykładem, jest proste zamówienie składane w sklepie internetowym. Zazwyczaj bardzo zależy nam, aby produkt dotarł do nas możliwe najszybciej. Zagadnienia transportowe dotyczą niemalże każdej dziedziny przemysłu czy handlu. Aby do końcowego klienta towar bezpiecznie dotarł kompletny, bez uszkodzeń, a przede wszystkim ten, który zamawiał, ścieżka, którą podąży od producenta do klienta musi być dokładnie zaplanowana. Miejsc, w których może nastąpić pomyłka jest dużo: producent, pośrednik, handlowiec oraz końcowa droga do klienta docelowego. Pomyłka rzecz ludzka, dlatego z pomocą przychodzi automatyka magazynowa. Zastępuje ona działania ludzkie, które trwają dość długo i obarczone są dużym błędem. Do tego są kosztowne, ponieważ ilość ludzi konieczna do obsługi magazynu jest ogromna.

Jak działa inteligentny magazyn

Coraz więcej firm, decyduje się na outsourcing magazynowania do firm zewnętrznych. Magazynowanie towaru na miejscu jest kosztowne, ponieważ przedsiębiorstwo musi wygospodarować miejsce, odpowiednio je wyposażyć i przez cały czas nadzorować działanie. Zdecydowanie łatwiej jest zlecić te działania na zewnątrz. Firma oznacza towar, który ma trafić do magazynu. Każdy towar ma swój unikalny kod, najczęściej jest to kod kreskowy. Towar, który trafia do magazynu jest przyjmowany przez pracownika magazynu i tu w zasadzie kończy się rola człowieka. Resztą zajmuje się automatyka magazynowa. System przypisuje towar do odpowiedniego miejsca w magazynie i za pomocą całej serii taśm i podnośników paczka zostaje przetransportowana w odpowiednie miejsce i czeka na wywołanie. Towary układane są na regałach sięgających wysokich pięter, co znacznie powiększa przestrzeń magazynową przy stałej powierzchni budynku magazynu. Droga powrotna wygląda podobnie. Pracownik musi tylko wywołać paczkę/towar w systemie, a automatyka magazynowa dostarczy paczkę w określone miejsce na magazynie. Wszystko odbywa się automatycznie, a nad pracą układu czuwa system IT. Paczki mogą być przyjmowane w różnej formie. Może to być euro paleta, mogą to być pojemniki plastikowe.

Kto skorzysta z tego rozwiązania

Rozwiązanie to jest drogie, bardzo mocno zaawansowane technologicznie. Sama automatyka, taśmy, inteligentne drogi transportowe, windy, przenośniki wymagają dużych nakładów pracy projektantów jak i nakładów finansowych. Automatyka magazynowa sterowana jest przez system informatyczny, który nadzoruje prace całego układu oraz poprzez interface umożliwia komunikację na linii człowiek-system. Automatyka magazynowa wykorzystywana jest przede wszystkim przez duże korporacje posiadające odpowiednie środki finansowe. Firmy logistyczne, kurierskie oraz firmy oferujące wyspecjalizowane usługi magazynowania dla firm zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × three =