Automatyzacja w moim magazynie

Potrzeba zmian

Moja firma posiada trzy magazyny na terenie Polski i Niemiec. Korzystamy z nich już od wielu lat. Dlatego pomyślałem, że najwyższy czas na zmiany. Jeden w magazynów wyraźnie pozostawał w tyle za innymi, szczególnie pod względem wydajności. Wiele przesyłem było mylonych, źle katalogowanych i ogólna prędkość prac wykonywanych na magazynie była bardzo niska. Stąd moja decyzja – automatyczny magazyn. Wiedziałem, że to spora inwestycja, dlatego planowałem ją od niemal dwóch lat. Znaczną część budżetu na inwestycję firmy przeznaczyliśmy właśnie na ten magazyn. Oczywiście nie zaplanowaliśmy tego sami, ponieważ nie jesteśmy żadnymi znawcami w tej dziedzinie i najprawdopodobniej zrobilibyśmy wszystko źle. Dlatego zatrudniliśmy do tego specjalistów. Na pierwszych spotkaniach dopięliśmy sprawy budżetowe. Ustaliliśmy, w co będzie trzeba wyposażyć magazyn.

Planowanie magazynu

Automatyczny magazyn nie może istnieć bez systemu informatycznego. Dlatego też był to jeden z pierwszych punktów naszych ustaleń. Oprócz tego ustaliliśmy, że zainwestujemy w regały automatyczne i zakup dwóch układnic. Magazyn był bardzo duży, oczywiście zastąpienie wszystkich zwykłych regałów byłoby finansowo niemożliwe. Automatyczne regały charakteryzują się tym, że dany przedmiot umieszcza się na ramieniu, które następnie automatycznie transportuje go na odpowiednią półkę. Klasyfikacja towarów w takim regale odbywa się w najbardziej efektywny sposób. Są one tak klasyfikowane, żeby na każdej półce znajdowały się przedmioty o podobnych gabarytach. Dzięki temu półki idealnie dopasowują się do nich i pozwalają na większą pakowność.

System informatyczny

System został zaimplementowany i służy do obsługi układnic i klasyfikacji towarów. W nim została ustalona trasa i działanie układnic. Dzięki temu funkcjonują one automatycznie bez konieczności ingerencji człowieka. Co więcej, mogą działać na kilka zmian bez potrzeby robienia przerw. Działają z taką samą wydajnością przez cały czas. Oczywiście zatrudniamy pracownika, który kontroluje system, ponieważ jakakolwiek niezauważona awaria mogłaby nas sporo kosztować. Uważam, że automatyczny magazyn to świetna inwestycja i w przeciągu kilku-kilkunastu lat będzie zaimplementowana w każdym magazynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 12 =